Vertikaalse teljega tuulegeneraatorid (VAWT)

Taastuvenergia OÜ Päikese- ja tuuleenergia infomaterjalid Vertikaalse teljega tuulegeneraatorid (VAWT)
3kW VAWT Rõuge Energiapargis

Kui horisontaalse teljega tuulegeneraatorite paigaldamise, töökindluse, kasuteguri ja muude parameetrite osas tundub olema selgus majas, siis vertikaalse teljega generaatorite ümber keerleb jätkuvalt teravaid diskusioone. Ühed kiidavad taevani ja teised laidavad põrgu põhja ning võta siis kinni kellel õigus on. Siinkohal tuleks ehk appi võtta praktilised kogemused ja VAWT (Vertical Axis Wind Turbine) kasutajate arvamused.

Eestis paigaldatud vertikaalse teljega tuulegeneraatorite osas ei ole teadaolevalt ühtegi hästi toimivat lahendust. Tuuleenergia käsiraamatud kajastavad samuti vaid negatiivseid fakte vertikaalteljeliste elektrituulikute kasuteguri ja töökindluse kohta.

Raamatus „Wind Energy Basics“ tõstatab autor Paul Gipe üles küsimuse: “Miks juba palju aastaid turul olnud tuntud USA ja Euroopa väikeste tuulegeneraatorite tootjad ei paku VAWT tüüpi seadmeid? Kas nad on tõesti nii rumalad, et ei oska toota vertikaalseid tuulegeneraatoreid või ei ole nad teadlikud VAWT seadmete suurest väärtusest!“

Ei ole leidnud tõestust, et vertikaalteljega tuulegeneraator toodab  turbulentses alas (hoonete katused, linna keskkond jne) rohkem energiat kui horisontaalse teljega tuulegeneraator, sest turbulents vähendab oluliselt igat tüüpi generaatorite tootlikkust.

Seoses tihti kõlava reklaamlausega, et “vertikaalsete tuulegeneraatorite puhul on tegemist innovaatilise tootega”, tuleb mainida ära fakti, et Prantsuse leiutaja D. G. M. Darrieus patenteeris „Φ“ (Fii) tüüpi vertikaalse tuulegeneraatori 1920 aastal ja Savonius leiutas oma mudeli 1922 a.

Lisainfo: Bostonis tehtud elektrituulikute test